Akıllı Telefonlarda Bilinmesi Gerekenler

Telefon Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Akıllı telefon satın alırken göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Dikkat etmeniz gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

• İlk olarak bir akıllı telefon satın almadan önce hangi işletim sisteminin sizin için daha uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. iOS ve Android akıllı telefonlar arasında doğru bir seçim yapmak için işletim sistemlerinin hangi özelliklerinin sizin için önemli olduğunu bilmeniz gerekir.

• iOS işletim sistemine sahip olan iPhone modelleri, kolay bir kullanıma sahip olmasıyla öne çıkar. Bununla beraber Android telefon çeşitleri de kullanıcılarına daha geniş bir kullanım alanı sunar.

• iPhone modelleri arasından seçim yaptığınızda Apple ekosistemine bağlı kalabilirsiniz. Her ne kadar Windows gibi işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarla kullanılabilse de iOS telefonlar MacBook modelleri ile daha rahat bir şekilde çalışır. Tabletiniz ve bilgisayarınızın işletim sistemini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

 

• Android ise Google hizmetlerinin entegrasyonu ve özelleştirilebilir yapısıyla öne çıkar.

• iPhone modelleri, daha kapalı bir sisteme sahip olmasıyla dikkat çeker. Güvenliği üst seviyede olsa da telefonlarda yapılabilecek işlemler sınırlı olabilir.

• Bununla beraber Android açık kaynaklı bir yazılımdır. Google Play Store’da App Store’a kıyasla daha fazla alternatif uygulama bulabilirsiniz.

• Şık ve kullanımı kolay bir telefon arıyorsanız iPhone, son derece özelleştirilebilir ve Apple ekosistemiyle iç içe olmayan bir cihaz arıyorsanız da Android modelleri inceleyebilirsiniz. Halihazırda MacBook veya AirPods kullanıyorsanız iPhone modelleri de iyi bir seçenek olabilir.

• Seçim yaparken işletim sisteminin yanı sıra modellerin barındırdığı ek özellikleri de dikkate almanız gerekir. Örneğin, telefonunuzun kilidini açmak için parmak izi mi yüz tanıma sistemi mi kullanmak istediğinizi belirlemelisiniz. iPhone modelleri genellikle FaceID ismi verilen yüz tanımlama sistemine sahipken Android telefonlarda her iki sensör de bulunabilir.

• Telefon satın alırken ne çok neye önem verdiğinizi belirlemeniz de önemlidir. Akıllı telefon modelleri ekran boyutu, pil ömrü ya da kamera kalitesi gibi çeşitli özellikler bakımından kendi içinde ayrılır. Örneğin, iPhone 14 Pro ya da Samsung Galaxy S22 Ultra gibi modeller neredeyse bir DSLR’den alabileceğiniz kalitede fotoğraflar çekmenizi mümkün hale getirir. Fotoğraf ya da video çekmekle ilgileniyorsanız kamera sistemi güçlü olan modeller arasından seçim yapabilirsiniz.

• Her geçen yıl giderek daha da artan orta segment telefonların kalitesini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Önceki yılın amiral gemilerinin özellikleri çoğunlukla sonraki yıl çıkan orta segment modellere de yansır. Böylece amiral gemisi modellerin yapabileceği hemen hemen her şeyi daha uygun fiyatlı modellerle gerçekleştirebilirsiniz.

Android ve iPhone fiyatları arasından bütçenize uygun olanı kolaylıkla bulabilir, hayalinizdeki akıllı telefona pratik bir şekilde sahip olabilirsiniz. İstediğiniz kriterleri belirledikten sonra seçenekler arasından seçim yapmaya başlayabilirsiniz.